Герб на Лясковец

Община Лясковец

официален сайт

Победител в Осмото рали-състезание „Раховец-Лясковец“ е Мирослав Ангелов 06.09.2020 Победител в Осмото рали-състезание „Раховец-Лясковец“ е Мирослав Ангелов За осми път в Лясковец почитателите на високите скорости имаха възможност да се насладят на планинското рали-състезание „Раховец-Лясковец“. Надпреварата беше организирана от Автомобилната федерация на България, общините Лясковец и Горна Оряховица и Автомобилен спортен клуб „Етър Рейсинг”. Надпреварата получи втора дата, след като първата бе отменена заради извънредните мерки заради Covid-19 и увеличения по същото време брой заразени в област Велико Търново. Състезанието е кръг от Националния шампионат по планинско изкачване и се проведе в два поредни дни на трасето от стадион „Михаил Алексиев“ в Лясковец към Петропавловския манастир. За него организаторите и разбирачите от автомобилни състезания казват, че е едно от най-подходящите и безопасни трасета в страната ни. Трасето на състезанието е с дължина 3350 м, денивелацията е 6.3%, височината на старта 240 м, а височината на финала 450 метра. Административно-техническият преглед, както обикновено се проведе в първия ден преди старта на тренировките в три манша. Официалното откриване се състоя традиционно пред сградата на община Горна Оряховица и в него своите приветствия към участници и публика отправиха организаторите. С ескорт между двата града бяха изведени автомобилите до стартовата линия, която е пред стадиона в град Лясковец, след което започнаха тренировките в три манша. На втория ден бе същинската надпревара. И тази година интересът към състезанието бе голям – състезатели от цялата страна се включиха в рали „Раховец-Лясковец 2020“, което премина без сериозни инциденти. Десетки бяха зрителите, дошли да подкрепят своите фаворити. 34 пилоти се впуснаха в надпреварата тази година, но до класирането стигнаха 26-ма. За пръв път в „Раховец Лясковец“ стартира успешно и една дама – варненската състезателка Вилияна Дякова от клуб „Флат Аут“, която не стигна до края на състезанието, но получи специална награда. Овен домакините от Търново, да премерят сили дойдоха и пилоти от Варна, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Шумен, Казанлък, Панагюрище, Видин, Габрово и други. Търновецът Мирослав Ангелов с Шкода Фабия R5 Evo стана победител в генералното класиране в Лясковец. На второ място е Косю Йорданов с Рено Меган от клуб Грийн Фокс Моторс, а Искрен Веселинов от Дианел Рейсинг с Хонда Сивик се нареди трети. Отборно първенец е великотърновският тим Мегапорт – представен от Мирослав Ангелов, Огнян Герджиков, Емил Денев. Старозагорци са втори в отборната класация, а трето място на стълбичката отборно заеха Грийн Фокс Моторспорт. Лясковчанинът и основоположник на ралито в Лясковец Тодор Тодоров от Етър Рейсинг с Фолксваген поло завърши втори в своя клас НС3. Тази година купа „Лада” бе връчена на Огнян Патенов, а победителите по класове са – в НС5 варненецът Пламен Петров, в НС4 Искрен Веселинов, в НС3 Косю Йорданов, в НС2 Стефан Георгиев, в НС1 Александър Кръстев, в RС5 Михаил Боев, в RС4 Динко Иванов, в RС3 Огнян Герджиков. Мирослав Ангелов е първи в своя клас RС2, като общото му време е 6:21.75. До края на състезанието за съжаление отпаднаха осем състезатели, но самата надпревара протече при много добра организация, без инциденти и с много добри впечатления от страна на пилоти и публика. Купи и шампанско бяха осигурени за победителите, а награждаването традиционно се състоя на стартовата линия. Пилотите бяха наградени и поздравени от заместник-кметовете на общините съорганизатори Стефчо Алипиев и инж. Росица Господинова и от директора на състезанието Димитър Стефанов.